baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TASLAK EĞİTİM PROGRAMI LİSE

TASLAK EĞİTİM PROGRAMI LİSE Empty TASLAK EĞİTİM PROGRAMI LİSE

Mesaj  Admin Perş. Ocak 19, 2017 10:16 am

İNGİLİZCE
Teknolojik, siyasi, sosyal ve ekonomik gelişmeler toplumlar arasındaki sınırları kaldırmış, hızla gelişmekte ve değişmekte olan dünyada diğer toplumlarla iletişim kurabilmek bir anlamda gereklilik hâline gelmiştir. Toplumların bilgiye ulaşmak ve onu geliştirmek için çabalamakta olduğu bilgi çağında; ülkeler arası ekonomik, sosyal, kültürel ve teknolojik iletişim ağlarını genişletebilmek için ana dil dışında ikinci bir dilin öğrenilmesi kaçınılmaz olmuştur. Bu gerçeklikten hareketle hazırlanan İngilizce Dersi Öğretim Programıyla öğrencilerin hedef dilde anlatma ve anlama becerilerini geliştirmeleri, nitelikli iletişim kurabilmeleri, dil-kültür etkileşimini kavramaları, farklı kültürleri tanırken kendi kültürel değerlerini diğer toplumlardaki insanlara aktarabilmeleri, evrensel düşünceye sahip, iletişim becerisi güçlü, açık fikirli, kültürel çeşitliliğe saygılı olmaları, kendi ülkelerinde ve küresel dünyada sosyal, ekonomik ve kültürel hayata aktif olarak katılabilmelerine katkı sağlamak amaçlanmıştır.
MATEMATİK
Matematik Dersi Öğretim Programıyla öğrencilerin matematiğe ilişkin temel bilgi, becerilerle donanmasının yanı sıra matematiğin farklı ve zengin bir dil olduğunu kavramaları, günlük yaşantılarında karşılaştıkları problem durumlarını çözerken bu dilden yararlanmaları, matematiğin günlük yaşantılarına ve diğer disiplin alanlarına yansımalarını fark etmeleri amaçlanmıştır. Öğretim programında yapılması öngörülen uygulamalarla öğrencilerin matematiğin soyut olarak algılanan kavram, yöntem, prensiplerini günlük yaşantılarında nasıl ve nerelerde kullanabileceklerini kavrayarak anlamlandırmaları, öğrendikleri bilgi ve becerileri diğer disiplin alanlarıyla ilişkilendirmeleri, okul sonrasındaki kişisel, sosyal, akademik ve mesleki hayatlarında matematik okuryazarlığının yeri ve önemini fark etmeleri hedeflenmiştir.
TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI
Türk edebiyatının ve kültürünün temel niteliklerini barındıran metinleri anlama, çözümleme, değerlendirme ve bunlardan yola çıkarak yeni ürünler ortaya koymayı esas alan bir yaklaşımla hazırlanmıştır. Öğretim programıyla öğrencilerin Türk edebiyatının önemli sanatçılarını, eserlerini ve Türk diline katkılarını tanımaları; Türk dilinin inceliklerini keşfetmelerinin yanı sıra dinleme, okuma, yazma ve konuşma stratejilerini doğru ve uygun şekilde kullanarak etkili iletişimciler olmaları; duygu, düşünce ve hayallerini yazılı ve sözlü anlatım yoluyla doğru ve etkili biçimde ifade etme becerilerini geliştirmeleri; okuma ve yazma alışkanlığı kazanmaları amaçlanmıştır. Öğrencilerin farklı dönemlerde yazılmış eserleri; dil, üslup, içerik, tür, bakış açısı gibi yönlerden değerlendirirken dil-toplum-edebiyat etkileşiminin farkına varmaları, estetik duyarlılığın yanı sıra çok yönlü bir bakış açısı geliştirmeleri öğretim programının hedefleri arasındadır.

Admin
Admin
Admin

https://moral.yetkin-forum.com

- Similar topics