baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İbrahim Aleyhisselam ve Zengin Melik

İbrahim Aleyhisselam ve Zengin Melik Empty Ömer Bin Abdülaziz Hutbesinden

Mesaj  Admin Paz Şub. 21, 2021 7:02 pm

ÖMER BİN ABDÜLAZÎZ'İN BİR HUTBESİNDEN
Ömer bin Abdülazîz (rah.) bir hutbesinde dedi ki:

“Ey insanlar! Bâtınınızı (kalbinizi) ıslah ederseniz zâhiriniz de düzgün olur.

Âhiretiniz için amel işleyiniz, dünyalık ihtiyaçlarınız da görülür.

Biliniz ki Âdem aleyhisselamdan kendisine kadar bütün dedeleri ölmüş bir adamın kendisi de muhakkak ölecektir. Vesselâmü aleyküm.”

“Münâkaşa ve mücâdeleden, öfke ve hırsdan korunan kurtulmuştur.”

“Ey insanlar! Rızkı helâlinden arayınız. Muhakkak birinizin rızkı dağ başında yahut yerin dibinde olsa yine gelir onu bulur.”

“Söylediği sözü amelinden sayan (yani konuştuklarından hesaba çekileceğine inanan) kişi az konuşur.” (Târihu’l-Hulefâ, İmam Suyûtî)
Admin
Admin
Admin

https://moral.yetkin-forum.com

İbrahim Aleyhisselam ve Zengin Melik Empty Caferi Sadık Hazretleri neden Nasihatler

Mesaj  Admin Paz Şub. 21, 2021 6:11 pm

CA’FER-İ SÂDIK HAZRETLERİNDEN NASÎHATLER
İmâm Ca’fer-i Sâdık Hazretleri, tâbiînden olup Silsile-i Sâdât’ın dördüncü halkasıdır. Oğlu Mûsâ Kâzım Hazretlerine nasîhatları:
“Oğlum! Kim kendisine verilen rızka râzı olursa zengin olur.
Gözü başkasının malında olan kimse fakir olarak ölür.
Kendi kusurlarını küçük gören kimse başkasının kusurlarını büyük görür.
Başkasının kusurlarını küçük gören kimse, kendi kusurlarını büyük görmüş olur.
Oğlum! Başkasının kusurlarını ortaya çıkaranın, evindeki gizli halleri ortaya çıkar.
Düşmanlık kılıcını çeken onunla öldürülür.
Kim kardeşi için kuyu kazarsa, o kuyuya kendisi düşer.
Ahmaklarla beraber olan hakîr görülür, âlimlerle beraber olan vakarlı olur.
Kötü yerlere giden töhmet altında kalır.
Oğlum! Başkalarını hakîr görme. Yoksa onlar da seni hakîr görürler.
Seni alâkadar etmeyen işlere karışma, yoksa zelil olursun.
Oğlum! Lehine de aleyhine de olsa doğruyu söyle. Yoksa insanlar arasında îtibârın zedelenir.
Oğlum! Allâhü Teâlâ’nın kitabını oku, selâmını yay, iyiliği emret, kötülükten nehyet, seninle irtibâtı kesenle irtibâtını kesme, sana küsenle önce sen konuş, senden bir şey isteyene ver. Koğuculuktan (laf taşımaktan) sakın. Zîrâ laf taşımak, kalblere kin ve nefret tohumu saçar, başkalarının ayıplarını araştırmaya götürür. Başkalarının ayıplarını araştıran, onların hedefi olur.”
• Takvâdan daha fazîletli azık, sükût etmekten daha güzel bir şey, cehâletten daha zararlı bir düşman, yalandan daha büyük bir hastalık yoktur.
• Çok ağlayınız, az gülünüz; çok susunuz, az konuşunuz; çok veriniz, az yeyiniz. (Silsile-i Sâdât-ı Nakşibendiyye, Fazilet Neşriyat
Admin
Admin
Admin

İbrahim Aleyhisselam ve Zengin Melik Empty İbrahim Aleyhisselam ve Zengin Melik

Mesaj  Admin Paz Şub. 21, 2021 5:57 pm

Allah'u Teâlâ, İbrahim aleyhisselama :
- Ey İbrahim, Kazma küreğini al, falanca dağa çık, orada büyük bir kabir var, onu kaz, içinde ne varsa bak!" buyurdu. İbrahim aleyhisselam o dağa çıktı kabri buldu.

Allah'u Teâlâ 'nın emrine uyarak, mezarı kazmaya başladı, kazınca bide baktı ki! Mezar içinde muazzam büyüklükte bir insan cesedi ile, başında yazılı koca bir levha gördü.. Bu levhada şunlar yazıyordu:
- Ben Ad kavminin melikiyim, Tam bin sene yaşadım. Bin orduyla savaştım, hepsini yendim. Bin defa evlendim, ve bin çocuğum oldu. Servetimin sayısını ve sınırını ölçemez oldum. Ama bir gün, devası olmayan bir hastalığa yakalandım. Beni bu dertten kurtarın, ne isterseniz vereceğim dedim. Hatta bütün servetimi vermeyi taahhüt ettim. Yetmiş yedi düvelden doktorlar hekimler getirttim.. Bütün hekim ve doktorlar aciz kaldılar. Bu hastalığa hiçbir çare bulamadılar. Artık ölmek üzereyim. Onun için bu levhayı yazdırdım. Ve son sözüm şudur: Bu dünya beni kandırdı, sizi de kandırmasın. Ben kuvvetime kudretime servetime güvendim, bana bişey olmaz dedim. Ama gördüm ki ben çok acizmişim. Bütün servetim, her şeyim hastalığıma ilaç olmadı. Ben yandım bari siz yanmayın, dünyaya ben aldandım, bari siz aldanmayın..

“Âd kavmine gelince, yeryüzünde haksız yere büyüklük tasladılar ve: «Bizden daha kuvvetli kim var?» dediler. Onlar, kendilerini yaratan Allâh’ın, onlardan daha kuvvetli olduğunu görmediler mi? Onlar, bizim âyetlerimizi inkâr ediyorlardı.” Kur'an-ı Kerim (Fussilet,15)

ALLAH'U TEÂLÂ (CC) Bizleri bu fani dünyaya aldanıp kendisini unutanlardan eylemesin inşALLAH
Admin
Admin
Admin

- Similar topics