baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İbrahim Hakkı ve Zalim Adam

İbrahim Hakkı  ve Zalim Adam Empty Geri: İbrahim Hakkı ve Zalim Adam

Mesaj  Admin Paz Mart 07, 2021 2:10 pm

Kevaşi'nin nakline göre Hz. Sehl (r.a.) de buyurmuş ki: "Bir kimse bir bi'dat sahibinin yaptığı işi beğenir ve güler ise, Allah onun kalbinden imanı, nûru söker alır. İsteyen bir denesin!" (Tefsiru Ruhu’l-Beyan ve Alusi'nin ilgili ayetlerinden özetle)
Hadis-i kudsi:
“Hz. Allah buyuruyor ki, ‘İzzetim hakkı için dostlarıma dost olmayan, düşmanlarıma düşman olmayanlar benim rahmetime nail olamazlar."
Hadis-i şerif:
“İmanı muhafaza edecek en sağlam bağ: Allah için sevmek ve yine Allah için buğzetmektir.” (Taberani rivayet etmiştir)
Şüphesiz ki mü’minin en büyük dostu Allah ve Rasûlü olmalıdır. Ahiret bahsinde geçen ayette de görüldüğü gibi, “o gün kişi kardeşinden, anasından, babasından…, hepsinden kaçacak, ancak Allah’ın izni ile Rasûlü şefaat için ona kucak açacaktır.
Admin
Admin
Admin

https://moral.yetkin-forum.com

Mesaj  Admin Paz Mart 07, 2021 2:08 pm

RÜYANIN MAHİYETİ:

Rüya, uyku hâlindeyken görülen şey demektir. Rüyalar üç kısımdır:

1. İnsanları mahzun etmek için şeytan tarafından gösterilen bazı kötü rüyalar; Yüksek bir yerden düşmek, köpek tarafından ısırılmak gibi. Bunlar aslı olmayan şeylerdir. İnsan böyle bir rüya görünce Cenâb-ı Hakk’a sığınmalı ve bunu başkalarına anlatmamalıdır.

Kötü bir rüya görünce şeytanı kovmak ve tahkir etmek için sol tarafına üç defa tükürür gibi “tü” denmelidir. Sonra gördüğü şeyin şerrinden Allâhü Teâlâ’ya sığınmalı (eûzü çekmeli) ve diğer tarafına dönmelidir. Sonra kalkıp iki rekat namaz kılmalı, bir miktar sadaka vermelidir. Böylece Allâhü Teâlâ, gelecek şerri o kişiden geri çeviriverir.

2. İnsanın uyanıkken çokça meşgul olduğu şeylere ait gördüğü rüyalar. Bunlar da birer kuruntu neticesi olduğundan aslı olmayan şeylerdir.

3. Nübüvvetin kırk altı cüzünden bir cüzü sayılan rüyalar. Bunlar Allâhü Teâlâ tarafından birer müjde veya ikaz mahiyetinde olup, bunları bir kısım melekler, Allâh’ın izniyle ümmülkitap olan (levh-i mahfuzdan) alarak uyuyanların ruhlarına ilham ederler.

Ebu’l-Fâruk Süleyman Hilmi TUNAHAN (k.s.) (SİLİSTREVÎ) Hazretleri: “İyi rüya görüldüğü zaman, bir Fâtiha üç İhlâs-ı şerîf okuyup Rasûlullâh’a hediye edilir. Uzak zamanda gelecekse yakında zuhuruna sebep olur.” buyurmuşlardır.

Birinci ve ikinci kısım rüyalar, birer bâtıl rüyadır. Üçüncü kısım rüyalara ise “sâdık rüya” denir. Bu sâdık rüyalar ekseriyetle, doğru sözlü, temiz yürekli, nezih itikatlı sâlih zâtlara nasip olur.

Resûl-i Ekrem (s.a.v.) Efendimize yirmi üç sene vahiy nazil olmuş ve bu vahiy, ilk altı ay zarfında salih rüya suretiyle tecellî etmiştir.

Velhâsıl: Bu kabilden olan rüyalar, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) hakkında birer ilâhî vahiydir ki, tahakkuk eder. Ümmetin sâlihleri hakkında ise ilham ve hayırlı alametlerden sayılır.

/ FAZİLET TAKVİMİ 07 Mart 2021, Pazar
Admin
Admin
Admin

Mesaj  Admin Paz Mart 07, 2021 2:06 pm

Nazar duâsı
Nazar haktır. İnsana, hayvana ve hatta cansıza da nazar değer. Nazar hastalık yapar, hatta öldürür. Kadınlara ve çocuklara daha çok tesir eder.
Peygamberimiz, nazar ile ilgil olarak,”Nazar insanı mezara, deveyi kazana sokar” “Hoşa giden bir şeyi görünce, "Maşaallah la kuvvete illa billah" denirse o şeye nazar değemez.”
Sabah-akşam, 3 defa “Bismillahillezi la yedurru maasmihi şeyün fil erdi vela fissemai ve hüvessemiulalim” okuyan, büyü, nazar ve zulümden korunur.”
Göz değene, Peygamber efendimizin bildirdiği şu duayı okumalıdır:
“Euzü bi-kelimatillahittammati min şerri külli şeytanın ve hammatin ve min şerri külli aynin lammetin.”
Nazar değen kimseye şifa için Ayet-el-kürsi, Fatiha, Muavvizeteyn [Felak ve Nas] ve Kalem suresinin son iki ayetini okumanın muhakkak iyi geldiği bildirimiştir.
Admin
Admin
Admin

İbrahim Hakkı  ve Zalim Adam Empty İbrahim Hakkı ve Zalim Adam

Mesaj  Admin Paz Mart 07, 2021 1:54 pm

Yazık oldu, bir testiye bir can gitti....İsmail Fakirullah hazretleri, 11-12 yaşlarındaki İbrahim Hakkı hazretlerine testiyi verip, çeşmeden su doldurmasını ister. O da gider çeşmenin başına, tam suyu dolduracakken bir atlı, külhanbeyi gelir. Basar kırbacı çocuğa, çekil oradan der. Çocuk köşeye sıkışır, korkar, at da azgın bir at, adam da külhanbeyi. Bu beni öldürür, ben kenardan kaçayım diye düşünürken testi kırılır. Tabii su alamaz, gelir hocasına. Hocası der ki: -Ne oldu sana böyle? .-Hocam, tam suyu dolduracaktım, atıyla birlikte bir adam geldi, bana bir kırbaç salladı, ben de kenara çekildim; ama at çok azgındı, bir çifteyle beni öldürecek diye korktum, kaçarken testi kırıldı.
-Peki, sen ona bir şey söyledin mi? -Söylemedim efendim.
-Çabuk git, ona bir şey söyle! .-Ne diyeyim hocam?
-Zalimsin de, kötü bir şey söyle, gel! .Çocuk gider, ya korkusundan, ya saygısından bir şey söylemeden geri gelir. Hocası sorar: -Ne söyledin? .-Bir şey söyleyemedim efendim.
-Yapma evladım, koş, yetişebilirsen bir şey söyle! .Çocuk gider; fakat at öyle azgın bir at ki, sahibini tekmeleyerek öldürmüş. Çocuk gelince, hocası sorar: -Yavrum ne oldu?
-Efendim, at adamı öldürmüş. -Yazık oldu, bir testiye bir can gitti. Eğer sen ona bir şey söyleseydin, biraz ödeşecektiniz, o zalimin zulmü doğrudan doğruya Allahü teâlâya havale olmayacaktı. Aranızda bir mesele olacaktı, ahirette hesaplaşmaya kalacaktı; fakat sen susunca, Allahü teâlâya havale etmiş oldun, Allahü teâlâ da zalimden intikamını işte böyle aldı.
Admin
Admin
Admin

- Similar topics