baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

COMENİUS NEDİR?

COMENİUS NEDİR? Empty COMENİUS NEDİR?

Mesaj  Admin Cuma Haz. 26, 2009 12:53 am

Comenius Nedir?

Avrupa Birliği II. Dünya Savaşı 'ndan sonra, hukuk ve demokrasi temelleri üzerine kurulmuş olup, ekonomisinin ve sosyal hayatının önemli bir unsuru olan eğitime çok önem vermekte ve bu alana büyük yatırımlar yapmaktadır. Türkiye 'de ise Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programlarının başlatılması ve yürütülmesi amacıyla, Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Avrupa Birliği ile İlişkiler Genel Müdürlüğü bünyesinde, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Daire Başkanlığı ( Ulusal Ajans -National Agency) kurulmuştur. Avrupa Birligi' ne üye ve aday ülkelerde; Ulusal Ajanslar , katılımcı ülkelerin, AB eğitim ve gençlik programlarından yararlanmayı sağlar ve ülke içinde kurdukları ve ilgili taraflar ile işbirliği içinde programlardan yararlanma faaliyetlerini organize ve koordine ederler.

Jan Amos Comenius

Comenius programı Genel Eğitim Programları 'nda Socrates programı içerisinde 8 programdan ( Comenius , Erasmus , Grundtvig, Lingua, Minerva , Eğitim sistemi ve politikalarını gözlem ve yenilikler , Yan Önlemler , Ortak Eylemler ) biridir. Comenius programı Eğitim kesiminin tamamını, öğrencileri, öğretmenleri, eğitim personelini, okul-aile derneklerini, yerel idareleri ve özel sektörü kapsar. İsmini Moravyalı (şu anda Çek Cumhuriyeti) bir din adamı olan ve okul müdürlüğü yapmış, “ Eğitimdeki eşitsizlere karşı ” çalışmaları ile ünlü olan 17. yy filozofu Jan Amos Comenius 'tan (1592-1670) alır. Comenius bütün bilgilerin Tanrı'dan geldiğine inanır ve tam bilgi (complete knowledge) ile şiddetin kaynağı olan cehaletin ortadan kalkarak insan hayatına saygının oluşabileceğini savunur.

Comenius projeleri üç gruba ayrılır: Comenius 1.1 , okul ortaklıkları projeleri olup, okul projelerinde en az üç okul, ortak ilgi alanında birlikte çalışma yapar. Comenius 1.2 Dil projelerini içine alır. Avrupa ülkelerinden iki okul yabancı dil öğrenimi üzerine yoğunlaşır ve öğrenci değişimini de kapsar (asgari yaş 12). Comenius 1.3 Okul Gelişim Projeleri olup, en az üç ülkeden en az üç kurumun birbirleriyle deneyimlerini paylaşmalarını ve özel alanlarda fikir alışverişinde bulunmalarını sağlar.

COMENIUS 2, Okul Eğitim Personelinin Temel ve Sürekli Eğitimleri ni amaçlar. COMENIUS 3 Comenius ağları, okul ortaklıkları projeleri ve okul eğitim personelinin eğitim projeleri arasında ekip çalışması oluşumlarının sayılarını artırmak ve desteklemek için düzenlenmiştir.

Eğitim ve Gençlik Programlarının ilk aşaması 1995-1999 'te uygulanmış, 2000-2006 'te II. safha ve 2007-2013 yilları arasinda ise III. safhasi uygulanacak ve 2 milyon öğretmen ve öğrencinin faydalanması Ulusal ajans tarafindan hedef olarak belirtilmektedir. Ayrıca Comenius okul ortaklıkları projelerinde okullara 1.500-2000 Euro destek ve öğretmen ve öğrencilerin yurtdışı günlük ve yol masrafları ödenmektedir.

Comenius 1 projelerine başvurmak isteyen okullarımız için, Socrates programına katılan en az 3 ülkeden okulun ortak olarak katılımı ve projede bir koordinatör okul olması, sınırlı sayıda öğrenci değişimi gibi önceliklerin gözönünde bulundurulması gerekmektedir. Comenius Programına 30 Avrupa ülkesinden öğretmen ve öğrenciler katılabilmektedir.

Comenius projeleri; entelektüel alt yapısı olan, değişen durumlara uyum sağlayabilen, çeşitli becerilerle donanmış, bilgi kaynaklarına ulaşabilme becerisine sahip bireylerin yetiştirilmesi ve eğitimi için ayrı bir önem taşımaktadır. Comenius projelerine katılım; Öğrenciler için yabancı dil becerilerini artırarak eğitimde yeni ufuklar ve beceriler kazandıracak, Öğretmenlere de farklı Avrupa ülkelerinden meslektaşlarını ve farklı eğitim-öğretim metotlarını tanıyarak, hızla değisen gelişmeler karşısında kendilerini yenilemeleri için bir fırsat olacaktır .

Okullar için , öğrencilere evrensel bir vizyon kazandırarak , hayata hazırlama, Öğrenci ve öğretmenlerin motivasyon ve başarı düzeyini arttırma, Avrupa'daki farklı okulların uygulamaları hakkında bilgi sahibi olma, yeni yönetim anlayışları ve problem çözme tekniklerini paylaşma gibi eğitimde kaliteyi yükseltici faydaları önemlidir.

Veliler içinse, çocuklar ve öğretmenlerle birlikte farklı ülke kültürlerini, düsünce ve çalışma yapılarını paylaşmasına katkıları küçümsenmemelidir…

Özel Sevgi Koleji'nde , yarışmalar ve bilimsel etkinlikler önemsenerek, öğrencilere bilimsel düşünme ve proje geliştirme becerileri kazandırmak ve evrensel değerlere sahip yeni bireyler yetiştirmek amacı ile uluslararası projeler başarılı bir şekilde devam etmektedir.

Uluslararası proje çalışmalarımızdaki amaçlarımız:

• Öğrencilerimizin geçmişinden bağını koparmadan değişime, yeniliğe açık,evrensel değerleri kazanarak yetişmelerini sağlamak,

• Öğrencilerimizin kendi milli değerlerini ve kavramlarını kazanırken, diğer kültür ve ülkelerden sağlıklı bir şekilde haberdar olabilmelerini sağlamak,

• Dünya'da eğitim ve öğretim konusundaki gelişmeleri, değişimleri güncel olarak takip edebilmek,

• Öğrencilere bilimsel düşünme ve proje geliştirme becerisi kazandırmak,

• Bilinçli öğrenerek, düşünen, ezberci olmayan, sorgulayan bireyler yetiştirmek,

• Öğrencilere farklı kültürlerle birlikte çalışma becerisi elde etme ve ekip ruhu kazandırmak,

• Eğitim ve öğretimimize dünya standartlarında uluslararası boyut kazandırarak örnek ve lider bir okul olmak.

SOCRATES NEDIR?

Sokrates Avrupa Birliği Eğitim ve Öğretim programlarını kapsayan eylem programıdır.

Sokrates programı , Avrupa'da eğitim alanında insanların ülkeler üstü (ülkeler arası) hareketliliği,

Eğitim alanında yeniliği ve kaliteyi artırmayı hedefleyen, ülkeler üstü işbirliği ve ortaklıklara dayanan projelerin geliştirilmesi,
Yabancı dil yeteneklerinin geliştirilmesi ve farklı kültürlerin anlaşılması,
Eğitimde bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımı,
Karşılıklı bilgi, tecrübe ve iyi uygulama örneklerinin aktarımını kolaylaştıran ülkeler üstü işbirliği ve iletişim ağları,
Eğitim sistemleri ve politikalarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi ve gözlenmesi,
Karşılıklı bilgi değişimi ile yeniliklerin ve iyi uygulama örneklerinin yayımına yönelik faaliyetlerin gerceklestirilmesini hedefler.
Comenius programı Genel Eğitim Programları 'nda Socrates programı içerisinde yer alan sekiz alt programdan ( Comenius, Erasmus, Grundtvig, Lingua, Minerva, Eğitim sistemi ve politikalarını gözlem ve yenilikler, Yan Önlemler, Ortak Eylemler ) biridir.

Comenius , Socrates eğitim programlarının özellikle okul eğitimi ile ilğili olanıdır. Özellikle okullar arasında ülkeler arası işbirliğini teşvik etmek ve doğrudan okul eğitimi sektöründe görev alan personelin meslekî gelişimlerini en üst düzeyde gerçekleştirmelerine katkıda bulunmak suretiyle okul eğitiminin her devresinde kalitenin ve eğitimde Avrupa boyutunun desteklenmesini sağlamayı, dil öğrenimini ve kültürler arası bilincin geliştirilmesini teşvik etmeyi hedeflemektedir.

Avrupa Birliği Eğitim ve Öğretim programları ile ilgili daha kapsamlı bilgilere aşağıdaki sitelerden ulaşılabilir:

Avrupa Komisyonunun Web Sitesi:
http://europa.eu.int/comm/education/socrates.html

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi:
http://www.ua.gov.tr
Admin
Admin
Admin

https://moral.yetkin-forum.com

- Similar topics