baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ KONUŞMA METNİ

ÖĞRETMENLER GÜNÜ KONUŞMA METNİ Empty Öğretmenler Günü Konuşma Metni

Mesaj  Admin Cuma Kas. 13, 2015 6:41 pm

Enine boyuna bütün zamanlarda, dört duvar arasında başlar birlikteliğimiz . Bulutsuz, masmavi dünyalarına ortak oluruz sınıfın kapısından içeri adım attığımızda. Sevginin, sevincin güneşi doğar o an yüreklerimize. Bir söz yağmurudur bahçemize dökülen, kitaplar dolusu bilgiler altında ıslanır minik yürekler.İçimizi mutlulukla  dolduran sözler ve bize sevgiyle bakan umut dolu gözler! "Canım öğretmenim" diyen samimi, içten sözler,bir öğretmenin kalbini ancak bu kadar etkiler.Umutla,heyecanla bizi bekleyen kalpler; işte burada ve yurdumun her yanında sizi seven öğretmenler!

Sayın Müdürüm,Kıymetli Öğretmen Arkadaşlarım, Sevgili Öğrenciler;
      Bugün 24 kasım öğretmenler günü.Bugün öğretmen olmanın sevincini yaşıyoruz. Çok şerefli ve ideal bir meslek olan öğretmenlik mesleğini yapmanın kıvancıyla sizleri selamlıyorum.Dünyada hiç bir meslek öğretmenlik kadar manevi bir güç ve şerefe sahip değildir.Mühendis bina yapar, ressam resim çizer, çiftçi ekin yetiştirir,yani abideleştirilmek istenen şey maddedir.Lakin bir öğretmen insan ruhunu şekillendirir.Ama bu eseri şekillendirirken eserinde imzası olmayan tek sanatkar öğretmendir.
       Öğretmenler bir toplum içinde en saygıdeğer kişilerdir.Öğretmenlerin değerinin ve saygınlığının arttırılması , toplumların geleceğinin teminatıdır.
       Sevgili öğrenciler , öğretmenlerinize verebileceğiniz en güzel hediye  onlara saygı duymanız,onları dikkatle dinlemeniz, çalışkan,dürüst, insani değerlere sahip, vatan sevgisiyle dolu, topluma yararlı insanlar olmanızdır.
       Öğretmenlik mesleği kutsaldır. Peygamber mesleğidir.Peygamber  Efendimiz Hz. Muhammed  (S.A.V.): “Ben öğretmen olarak gönderildim.” (İbni Mâce, Mukaddime, 17) buyurmaktadır. Bu meslekten daha âli bir meslek düşünülebilir mi? Zira öğretmenlik mesleği, tüm mesleklerin piridir. İçtimai hayatta insanlara millî, mânevî, insanî, ahlâkî, sosyal ve kültürel değerleri öğreten öğretmendir. Öğretmen, mesleğinin kutsiyetinin farkında olduğu için  aşkla, şevkle yapar işini…Mustafa Kemal ****** :"Öğretmenler  yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır."diyerek öğretmenlerin bir toplumdaki önemini belirtmiştir.

Öğretmenlik, bir bahar güneşi gibidir. Nasıl can verirse güneş havaya, suya, toprağa... Nasıl can verirse bahar için kışın ayazında donmuş doğaya! Öğretmen de öyle ışık saçar topluma.Öyle bir meslektir ki yalnızca bir kaç yıla değil, yayılır bütün hayata!

Bir öğretmen için sınıftaki her öğrenci birer gelecektir.Bir  umut çiçeğidir ülkesinin geleceğine ektiği...Belki hepsi birer doktor,mühendis, öğretmen olamayacak ama iyi bir anne,şefkatli bir baba, vefalı bir dost ,dürüst bir tüccar,kahraman bir asker, yardımsever bir vatandaş, ülkesini  sevip ona hizmet edecek birer vatansever olacaktır.Öğretmeni  her gün bıkmadan , usanmadan şevkle  okula getiren   işte bu idealdir.
       Sevgili öğrenciler; Her şey sizler için .Sizler bizim geleceğimiz,güzel günler için umudumuzsunuz.İşte bu yüzden her biriniz bizler için son derece kıymetlisiniz.Bizim için en büyük mutluluk,sizleri en güzel şekilde yetiştirip vatanımıza faydalı kişiler olarak görmektir.Sizler de hem kendinize hem de sizleri yetiştiren öğretmenlerinize karşı sorumlu olduğunuzu hiç bir zaman aklınızdan çıkarmayınız.
       Ben inanıyorum ki, hepiniz öğretmenlerinizin verdiği emekleri boşa çıkarmayacak ve yalnızca bizim için değil ülkemiz için birer gurur kaynağı olacaksınız.      
       Evde bakıcıya bıraktığımız kendi evlatlarımızdan ayırmayarak, öğrencilerim yerine oğlum, kızım, evladım  deriz.  Sevginin her türlü haliyle nasıl seslenirsek seslenelim, onlar için biz: " canım öğretmenim,  biricik öğretmenim’’ oluruz her zaman.
        Aslında biz kim miyiz?
Sevmeyi, sevilmeyi    öğreteniz. Aydınlıkları sunan, onlara ışık olan, mum gibi eriyen, ateşleri yakanız.
Annesini, babasını memleketini bırakan, yuvasına, yavrusuna hasret kalan, binlerce kilometre uzaklara gitmeyi göze alanlarız.
Sevdiklerimizin yüzünü son bir kez göremeden  görevi başında şehit düşen, gözlerindeki yaşı kimse görmeden silenleriz. Yakacak odun için tüm köyü dolaşan, kar yağdığında yolları açan, tüm zorlukların üstesinden gelmeye çabalayanız. Minicik dünyaları okula kazandırmak için uğraşan, gerekirse bu uğurda savaşlar vereniz. Burnu aktığında iğrenmeden silen, saçlarını tüm sevgisiyle ören, onlar gülünce gülen, üzülünce içi sızlayanız. Kısacası biz; binlerce çocuğu olan bir anne, bir babayız.
       Kılavuzum,  servetim, bilgim, benim sevgili öğretmenlerim . Sizin sayenizde buradayım. Mesleklerin en onurlusu, en anlamlısı,en mütevazisi, en kutsalı  benim mesleğim . Çünkü ben; avukatın, doktorun, hâkimin, mühendisin, işçinin, şairin,millet vekilinin,başbakanın,cumhurbaşkanının öğretmeniyim.
Ben öğretmenin ÖĞRETMENİYİM…
GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN CANIM ÖĞRETMENLERİM!
Admin
Admin
Admin

https://moral.yetkin-forum.com

ÖĞRETMENLER GÜNÜ KONUŞMA METNİ Empty Geri: ÖĞRETMENLER GÜNÜ KONUŞMA METNİ

Mesaj  Admin Cuma Kas. 13, 2015 1:12 pm

Sayın Müdürüm,Kıymetli Öğretmen Arkadaşlarım Sevgili Öğrenciler;
Bugün öğretmenler günü.Bugün öğretmen olmanın sevincini yaşıyoruz. Çok şerefli ve ideal bir meslek olan öğretmenlik mesleğini yapmanın kıvancıyla sizleri selamlıyorum.Dünyada hiç bir meslek öğretmenlik kadar manevi bir güç ve şerefe sahip değildir.Mühendis bina yapar, ressam resim çizer, çiftçi ekin yetiştirir,yani abideleştirilmek istenen şey maddedir.Lakin bir öğretmen insan ruhunu şekillendirir.Ama bu eseri şekillendirirken eserinde imzası olmayan tek sanatkar öğretmendir.
Öğretmenler bir toplum içinde en saygıdeğer kişilerdir.Öğretmenlerin değerinin ve saygınlığının arttırılması , toplumların geleceğinin teminatıdır.
Sevgili öğrenciler , öğretmenlerinize verebileceğiniz en güzel armağan onlara saygı duymanız, çalışkan,dürüst, insani değerlere sahip, topluma yararlı insanlar olmanızdır.
Öğretmenlik mesleği kutsaldır. Peygamber mesleğidir.Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.): “Ben öğretmen olarak gönderildim.” (İbni Mâce, Mukaddime, 17) buyurmaktadır. Bu meslekten daha âli bir meslek düşünülebilir mi? Zira öğretmenlik mesleği, tüm mesleklerin piridir. İçtimai hayatta insanlara millî, mânevî, insanî, ahlâkî, sosyal ve kültürel değerleri öğreten öğretmendir. Öğretmen, mesleğinin kutsiyetinin farkında olduğu için aşkla şevkle yapar işini…Mustafa Kemal ****** :"Öğretmenler yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır."diyerek öğretmenlerin bir toplumdaki önemini belirtmiştir.

Öğretmenlik, bir bahar güneşi gibidir. Nasıl can verirse güneş havaya, suya, toprağa... Nasıl can verirse bahar için kışın ayazında donmuş doğaya! Öğretmen de öyle ışık saçar topluma.
Enine boyuna bütün zamanlarda, dört duvar arasında başlar birlikteliğimiz . Bulutsuz, masmavi dünyalarına ortak oluruz sınıfın kapısından içeri adım attığımızda. Sevginin, sevincin güneşi doğar o an yüreklerimize. Bir söz yağmurudur bahçemize dökülen, kitaplar dolusu bilgiler altında ıslanır minik yürekler.
Bir öğretmen için sınıftaki her öğrenci birer gelecektir.Her biri umut çiçeğidir ülkesinin geleceğine ektiği...Belki hepsi birer doktor,mühendis, öğretmen olamayacak ama iyi bir anne,şefkatli bir baba vefalı bir dost , yardımsever bir vatandaş, ülkesini sevip ona hizmet edecek birer vatansever olacaktır.Öğretmeni her gün bıkmadan , usanmadan şevkle okula getiren işte bu idealdir.
Sevgili öğrenciler; Her şey sizler için .Sizler bizim geleceğimiz,güzel günler için umudumuzsunuz.İşte bu yüzden her biriniz bizler için son derece kıymetlisiniz.Bizim için en büyük mutluluk,sizleri en güzel şekilde yetiştirip vatanımıza faydalı kişiler olarak görmektir.Sizler de hem kendinize hem de sizleri yetiştiren öğretmenlerinize karşı sorumlu olduğunuzu hiç bir zaman aklınızdan çıkarmayınız.
Ben inanıyorum ki, hepiniz öğretmenlerinizin verdiği emekleri boşa çıkarmayacak ve yalnızca bizim için değil ülkemiz için birer gurur kaynağı olacaksınız.
Evde bakıcıya bıraktığımız kendi evlatlarımızdan ayırmayarak, öğrencilerim yerine oğlum, kızım, evladım deriz. Sevginin her türlü haliyle nasıl seslenirsek seslenelim, onlar için biz " canım öğretmenim, biricik öğretmenim’’ oluruz her zaman.
Aslında biz kim miyiz?
Sevmeyi, sevilmeyi öğreteniz. Aydınlıkları sunan, onlara ışık olan, mum gibi eriyen, ateşleri yakanız.
Annesini, babasını memleketini bırakan, yuvasına, yavrusuna hasret kalan, binlerce kilometre uzaklara gitmeyi göze alanlarız.
Sevdiklerimizin yüzünü son bir kez göremeden görevi başında şehit düşen, gözlerindeki yaşı kimse görmeden silenleriz. Yakacak odun için tüm köyü dolaşan, kar yağdığında yolları açan, tüm zorlukların üstesinden gelmeye çabalayanız.
Minicik dünyaları okula kazandırmak için uğraşan, gerekirse bu uğurda savaşlar vereniz. Burnu aktığında iğrenmeden silen, saçlarını tüm sevgisiyle ören, onlar gülünce gülen, üzülünce içi sızlayanız. Kısacası biz; binlerce çocuğu olan bir anne, bir babayız.
Kılavuzum ve servetim bilgim, benim sevgili öğretmenlerim . Sizin sayenizde buradayım. Mesleklerin en onurlusu, en anlamlısı,en mütevazisi, en kutsalı benim mesleğim . Çünkü ben; avukatın, doktorun, hâkimin, mühendisin, işçinin, şairin,millet vekilinin,başbakanın,cumhurbaşkanının öğretmeniyim.
GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN CANIM ÖĞRETMENLERİM!

Öğretmenler Gününün Tarihçesi

Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Bu, 1981 yılında başlamış bir uygulamadır.

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletininin kurucusu Mustafa Kemal ******’ün "Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal ******’e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" ünvanını 11 Kasım 1928’de yaptığı toplantıda vermiş ve bu ünvan, 24 Kasım’da Millet Mektepleri Talimatnamesi'nin yayınlanması ile resmileşmişti.

En son Admin tarafından Cuma Kas. 13, 2015 10:04 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Admin
Admin
Admin

ÖĞRETMENLER GÜNÜ KONUŞMA METNİ Empty 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KONUŞMA METNİ

Mesaj  Admin Cuma Kas. 13, 2015 1:10 pm

Bugün öğretmenler günü.Bugün öğretmen olmanın sevincini yaşıyoruz. Çok şerefli ve ideal bir meslek olan öğretmenlik mesleğini yapmanın kıvancıyla sizleri selamlıyorum.Dünyada hiç bir meslek öğretmenlik kadar manevi bir güç ve şerefe sahip değildir.Mühendis bina yapar, ressam resim çizer, çiftçi ekin yetiştirir,yani abideleştirilmek istenen şey maddedir.Lakin bir öğretmen insan ruhunu şekillendirir.Ama bu eseri şekillendirirken eserinde imzası olmayan tek sanatkar öğretmendir.
        Öğretmenler bir toplum içinde en saygıdeğer kişilerdir.Öğretmenlerin değerinin ve saygınlığının arttırılması , toplumların geleceğinin teminatıdır.Sevgili öğrenciler , öğretmenlerinize verebileceğiniz en güzel armağan  onlara saygı duymanız, çalışkan,dürüst, insani değerlere sahip, topluma yararlı insanlar olmanızdır.
Aylardan kasım, ve sonbaharı iliklerimize kadar hissederken uğurluyoruz ve yol alıyoruz sert bir kışın ortasına doğru. Ateşli yüreklerimiz atıyor soğuklara inat edercesine, buraya gelmişiz. Bir ateşimiz var, irfan ateşi. Canlansın diye bir odun atıyoruz burada her gün ateşimize. Bu dava kutlu, bu dava umutlu olacak. Yeter ki göreve başladığımız o ilk günkü şevkimizi yitirmeyelim, irfan ateşinden uzak kalmayalım. Yoksa bahar olmayacak. Asla olmayacak. Baharı olmayan uluslar karanlıklara mahkûmdur hayatta.
         “Güneşin buz tuttuğu yerde yanan bir alev görürsen, bil ki o, senin için yanan kalbimdir öğretmenim.” Öğretmenlik mesleği kutsaldır. Peygamber mesleğidir.Peygamber  Efendimiz Hz. Muhammed  (S.A.V.): “Ben öğretmen olarak gönderildim.” (İbni Mâce, Mukaddime, 17) buyurmaktadır. Bu meslekten daha âli bir meslek düşünülebilir mi? Zira öğretmenlik mesleği, tüm mesleklerin piridir. İçtimai hayatta insanlara millî, mânevî, insanî, ahlâkî, sosyal ve kültürel değerleri öğreten öğretmendir. Öğretmen, mesleğinin kutsiyetinin farkında olduğu için hiçbir beklentiye girmeden, aşkla şevkle yapar işini…Mustafa Kemal ****** :"Öğretmenler  yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır."diyerek öğretmenlerin bir toplumdaki önemini belirtmiştir.

Öğretmenlik, bir bahar güneşi gibidir. Nasıl can verirse güneş havaya, suya, toprağa... Nasıl fer verirse bahar için kışın ayazında donmuş doğaya! Öğretmen de öyle can verir bir topluma.
       Enine boyuna bütün zamanlarda, dört duvar arasında başlar birlikteliğimiz onlarla. Bulutsuz, masmavi dünyalarına ortak oluruz sınıfın kapısından içeri adım attığımızda. Sevginin, sevincin güneşi doğar o an yüreklerimize. Bir söz yağmurudur bahçemize dökülen, kitaplar dolusu bilgiler altında ıslanır minik yürekler.
       Bir öğretmen için sınıftaki her öğrenci birer gelecektir.Her biri umut çiçeğidir ülkesinin geleceğine ektiği...Belki hepsi birer doktor,mühendis, öğretmen olamayacak ama iyi bir anne,şefkatli bir baba vefalı bir dost , yardımsever bir vatandaş, ülkesini  sevip ona hizmet edecek birer vatansever olacaktır.Öğretmenin her gün bıkmadan , usanmadan şevkle  okula getiren   işte bu idealdir.
Sevgili öğrenciler; Her şey sizler için .Sizler bizim geleceğimiz,güzel günler için umudumuzsunuz.İşte bu yüzden her biriniz bizler için son derece kıymetlisiniz.Bizim için en büyük mutluluk,sizleri en güzel şekilde yetiştirip vatanımıza faydalı kişiler olarak görmektir.Sizler de hem kendinize hem de sizleri yetiştiren öğretmenlerinize karşı sorumlu olduğunuzu hiç bir zaman aklınızdan çıkarmayınız.Ben inanıyorum ki, hepiniz öğretmenlerinizin verdiği emekleri boşa çıkarmayacak ve yalnızca bizim için değil ülkemiz için birer gurur kaynağı olacaksınız.
      O an karşımızdaki ya bir Ayşe’dir ya da Fatma, ya Ahmet ya da Ali. Ama hepsi saf, tertemiz yürekli. Yüreklerindeki sevgiyse çıkarsız, beklentisiz, yok eşi benzeri.
Evde bakıcıya bıraktığımız kendi evlatlarımızdan ayırmayarak, öğrencilerim yerine evladım  deriz.  Kimi zaman çiçeklerim deriz derilmeyi bekleyen filizler misali. Sevginin her türlü haliyle nasıl seslenirsek seslenelim, onlar için biz ‘’ canım öğretmenim’’,  biricik öğretmenim’’ oluruz her zaman.
Aslında biz kim miyiz?
Sevmeyi, sevilmeyi, sevgi ile sarılmayı, değer nedir bilmeyi    öğreteniz.
Aydınlıkları sunan, onlara ışık olan, mum gibi eriyen, ateşleri yakanız.
Annesini, babasını memleketini bırakan, yuvasına, yavrusuna hasret kalan, binlerce kilometre uzaklara gitmeye zorlananız.
Sevdiklerimizin yüzünü son bir kez göremeden göçük altında sonsuz uykuya dalan, görevi başında şehit düşen, bir anlık öfkeyle bıçaklanan, gözlerindeki yaşı kimse görmeden sileniz.
Yakacak odun için tüm köyü dolaşan, kar yağdığında yolları açan, tüm zorlukların üstesinden gelmeye çabalayanız.
Bir öğrencisi uğruna kendini bilmezlere karşı koyan minicik dünyaları okula kazandırmak için uğraşan, gerekirse bu uğurda savaşlar vereniz.
Burnu aktığında iğrenmeden silen, saçlarını tüm sevgisiyle ören, yanaklarını binlerce kez öpen, onlar gülünce gülen, üzülünce içi sızlayanız.
Kısacası biz; binlerce çocuğu olan bir anne, bir babayız.
Kılavuzum ve servetim bilgim, benim sevgili öğretmenlerim . Sizin sayende buradayım. Mesleklerin en onurlusu, en anlamlısı,en mütevazisi, en kutsalı, en gururlusu benim.
Çünkü ben; avukatın, doktorun, hâkimin,
Mühendisin, işçinin, şairin,millet vekilinin,başbakanın,cumhurbaşkanının öğretmeniyim.
GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN CANIM ÖĞRETMENİM

En son Admin tarafından Cuma Kas. 13, 2015 6:11 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 12 kere değiştirildi
Admin
Admin
Admin

ÖĞRETMENLER GÜNÜ KONUŞMA METNİ Empty ÖĞRETMENLER GÜNÜ KONUŞMA METNİ

Mesaj  Admin Cuma Kas. 13, 2015 1:09 pm

ÖĞRETMENLER GÜNÜ KONUŞMA METNİ
Bugün öğretmen olmanın sevinci ile yine doluyuz. Aylardan kasım, ve sonbaharı iliklerimize kadar hissederken uğurluyoruz ve yol alıyoruz sert bir kışın ortasına doğru. Ateşli yüreklerimiz atıyor soğuklara inat edercesine, buraya gelmişiz. Bir ateşimiz var, irfan ateşi. Canlansın diye bir odun atıyoruz burada her gün ateşimize. Bu dava kutlu, bu dava umutlu olacak. Yeter ki göreve başladığımız o ilk günkü şevkimizi yitirmeyelim, irfan ateşinden uzak kalmayalım. Yoksa bahar olmayacak. Asla olmayacak. Baharı olmayan uluslar karanlıklara mahkûmdur hayatta.

Öğretmenlik, bir bahar güneşi gibidir. Nasıl can verirse güneş havaya, suya, toprağa... Nasıl fer verirse bahar için kışın ayazında donmuş doğaya! Öğretmen de öyle can verir bir topluma. Onu alır muasır medeniyetler halitasında yeri nere ise oraya koymak ister. İnsanlık, öğretmen sayesinde tanışmıştır medeniyetle. Öğretmendir karanlıklardan aydınlığa çıkaran, odur bizi buralara getiren, odur bize eğitimin bir bayrak yarışı olduğunu telkin eden. Odur bize hayatın diğer adının da insanca yaşamak olduğunu belleten.

Sihirli bir el gibidir öğretmenimin eli kara tahtaya değdiğinde. Bileği büyük bir aşkla kıvrılır, tebeşirini alır. Öğrencilerine bir şey öğretmek arzusu ile hafifçe kırar belini ve tahtaya yazısını yazar. En anlamsız sanılan şeyler onun eli değdiğinde mana yüklenir. Kimi zaman şiirler, kimi zaman kafamıza takılan problemler, kimi zaman hayatın anlamı onun elinden dökülür kara tahtaya. Yüreğimize dökülür kara tahtadan bir ferahlık.

Öğretmen ölümsüzdür. Yurdun çeşitli yerlerinde, kar, kış, yağmur, soğuk demeden okuluna giden. İstiklâl Marşımızı yavrularına ezberleten. Çocuklarını hayata hazırlayan. Tıpkı kahramanlar gibi uğruna savaş verdiği bir ideali var. Kaybolmaması gereken yarınlar uğruna hava muhalefetini, çileli olanaksızlıkları tanımaz. Hiçbir engel duramaz inanmışlığı karşısında. Umudunu yitirmez. Adı Hasan Bey' dir, Ayşe Öğretmendir adı. Ama mutlu olmasını gerektirecek kutsal bir sıfatı vardır: Öğretmen. Âb-ı hayat gibi bir şey. Dünyanın en anlamlı şeyi olsa gerek, fanilik içinde var olmak. Sadece maddeten yok oluyorsunuz. Arkadan gelen kafile sizin izinizden yürüyor geleceğe. Şu gök kubbede hoş bir seda bırakmak olsa olsa, budur zannımca.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğretmen arkadaşlarımızın öğretmenler gününü kutlarken, başta Büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi saygı ile anıyorum, ruhları şad olsun diyorum. Saygılarımla.

En son Admin tarafından Cuma Kas. 13, 2015 4:24 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi
Admin
Admin
Admin

- Similar topics