baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fatih Sultan Mehmet ve Cuma Namazı

Fatih Sultan Mehmet ve Cuma Namazı Empty Fatih Sultan Mehmet ve Cuma Namazı

Mesaj  Admin Ptsi Ağus. 01, 2022 5:49 am

"SON NEFESTE İMAN SELAMETİ.!."

_Fatih Sultan Mehmed Han İstanbul’u fethettiği zaman, hocası Akşemseddin hazretlerine, Cuma namazını Ayasofya’da kılmak istediğini ve hocasına kendisinin imam olmasını söyler. Ayasofya’yı cami yapmak için seferber olunur. Cuma gününe cami yetiştirilir, cemaat namaza başladığı sırada Fatih Sultan Mehmed Han’ın abdesti kaçar. Tabii sultanın yanında da rastgele insanlar olmaz. Sağında ve solunda da en büyük hocalar, şeyh efendiler saf tutarlar. Kamet getirilir, imam Allahü ekber der. Fatih Sultan Mehmed han, ne yapacağını şaşırır. Abdestsiz namaz kılınmaz. Abdest almaya çıksa izdiham olacak... Namaz kılar gibi eğilip kalksa, Cumadan mahrum kalacak. Ya Rabbi, ben ne yapayım şimdi derken, yanındaki bir şeyh efendi firasetiyle vaziyeti anlar. Cübbesini açar, buradan abdest al der. Sultan bakar ki, çeşme var, su var. Acele olarak abdestini alır ve rükûa varmadan önce imama yetişir. Namaz biter, selam verilir, dualar yapılır.

Ertesi gün Fatih Sultan Mehmed Han, hocası Akşemseddin hazretlerini ziyarete gider. Ayrılırken, (Hocam dua buyurun) der. O da, (Allah iman selameti versin) der.

Daha uzun dua bekleyen Fatih Sultan Mehmed Han, şaşırıp kalır. Hocası sorar;

— Ne oldu, beğenmedin mi?

— Bu kadar mı efendim?

— Evladım yetmez mi? En kıymetli dua budur. Dün sana cübbesini açıp abdest aldıran şeyh, bir saat önce öldü; ama imansız gitti; çünkü bu kerametinden dolayı ona kibir geldi..."cenabı hak son nefes dahil imandan ayırmasın,cuma gününün hayrı ve bereketi üzerinize olsun selamlar.

► Bir Gün Hazreti Huzeyfe, Rasülullah Aleyhisselâtû Vesselâm Efendimize Sordu:

▬ “Yâ Rasülullah... Acaba Müslümanlar İslâmiyet’ten Önceki Hâllerine Döner mi?”

▬ “Hayır, Dönmezler Ama Bizden Sonra Bulanık Bir Zaman Gelir...”

▬ “Bulanık Ne Demektir Yâ Rasülullah?”

▬ “Yani İyiler Olur, Kötüler Olur, Âlimler Olur, Zâlimler Olur; Karışık Bir Zaman Olur. Ondan Sonra Daha Kötü Bir Zaman Gelir...”

▬ “O Zaman Neler Olur Yâ Rasülullah?”

▬ “O Zaman, Dini Anlatanların Peşine Gidenler Cehenneme Gidecek...”

▬ “Din Diye Neyi Anlatacaklar?”

▬ “Kur’an-ı Kerîm’den, Hadîs-i Şeriften Bahsederler Ancak Allah’ın ve Rasülullah’ın Bildirdiklerini Değil, Kendi Düşüncelerini, Allah’ın ve Peygamberin Emri Gibi Anlatırlar. İşte Onların Peşinden Gidenler Felâkete Uğrayacaktır...”

▬ “Yâ Rasülullah... O Zamanda Ben Dünyâya Gelmiş Olsam Ne Yapmam Gerekir?”

▬ “Dünyâda Hak Yolda Olan Bir Cemaât Kıyâmete Kadar Bulunur. Bu Cemaâti Bul, Onlara Uy ve Kurtul...”

▬ “Yâ Rasülullah... O Cemaâti de Bulamazsam Ne Yapmalıyım?”

▬ “Onu da Bulamazsan Evinde Otur, Kimseye Karışma...”
[Mişkât-ül-Mesâbih]
Admin
Admin
Admin

https://moral.yetkin-forum.com

- Similar topics