baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Recep Ayında İbadetler 4

Aşağa gitmek

Recep Ayında İbadetler 4 Empty Geri: Recep Ayında İbadetler 4

Mesaj  Admin Ptsi Ocak 23, 2023 7:59 pm

BU GÜN İLK ONUN SON GÜNÜ
Receb-i şerîfin 1’i ile 10’u arasında 10 rekât, 11’i ile 20’si arasında 10 rekât ve 21’i ile 30’u arasında 10 rekât kılınacak Hâcet Namazı vardır. Bunların üçünün de kılınış şekli aynıdır. Yalnızca namazların sonlarında okunacak dualarda fark vardır. Bu 30 rekât namazı kılanlar, hidâyete ererler. Bu namazı kılanın kalbi ölmez. Bu 30 rekât namaz, Resûlullah Efendimizin (s.a.v) berberi Selmân-ı Pâk (r.a.) tarafından rivâyet edilmiştir.

Bu namazlar, akşamdan sonra da, yatsıdan sonra da kılınabilir. Fakat, Cuma ve Pazartesi gecelerinde ve bilhassa teheccüd vaktinde kılınması daha faziletlidir.

Kılınışı: Hâcet Namazı’na şu niyetle başlanır: “Yâ Rabbi, teşrifleriyle dünyayı nûra gark ettiğin Efendimiz hürmetine, sevgili ayın Receb-i şerîf hürmetine, beni feyz-i ilâhîne, afv-ı ilâhîne, rızâ-yı ilâhîne nâil eyle, âbid, zâhid kulların arasına kaydeyle, dünya ve âhiret sıkıntılarından halâs eyle, rızâ-yı şerîfin için” Allâhü Ekber.

Her rekâtte 1 Fâtiha, 3 Kul yâ eyyühe’l-kâfirûn, 3 İhlâs okuyup 2 rekâtte bir selâm verilir. Böylece 10 rekât tamamlanır.

• İlk on gün içinde kılınan namazdan sonra, 11 defa “Lâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerîke leh, lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü yuhyî ve yümît ve hüve Hayyün lâ yemûtü biyedihi’l-hayr ve hüve alâ külli şey’in kadîr” okunup dua edilir.�

• İkinci on gün içinde yani Receb-i şerîfin 11’i ile 20’si arasında kılınan 10 rekâtten sonra, 11 defa: “İlâhen Vâhiden Ehaden Sameden Ferden Vitran Hayyen Kayyûmen Dâimen Ebedâ” okunup dua edilir.

• Üçüncü on gün içinde, yani Receb-i şerîfin 21’i ile 30’u arasında kılınan 10 rekâtten sonra da 11 kere: “Allâhümme lâ mânia limâ a‘tayte, velâ mu‘tıye limâ mena‘te, velâ râdde limâ kadayte, velâ mübeddile limâ hakemte, velâ yenfeu ze’l-ceddi minke’l-ceddü. Sübhâne Rabbiye’l-Aliyyi’l-a’le’l-Vehhâb, Sübhâne Rabbiye’l-Aliyyi’l-a’le’l-Vehhâb, Sübhâne Rabbiye’l-aliyyi’l-a‘le’l-Kerîmi’l-Vehhâb, yâ Vehhâbü yâ Vehhâbü yâ Vehhâb” okunur ve dua edilir. (Duâ ve İbâdetler, Fazilet Neş.)
thumb_upLikethumb_downDislike
more_horiz
AdminCevap yazmacamera_enhance
Mesaj Gövdesi...
removeSimilar topics
RECEP AYINDA KILINACAK N AMAZ ÇOK MÜHİM
RECEB AYINDA KILINACAK NAMAZ:3
Nafile Namazlar İŞRAK NAMAZI
Recep Ayının Önemi
Zilhicce Ayında Ne Yapılır
replyCevap Gönder
share
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 4761
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 50

https://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Recep Ayında İbadetler 4 Empty Recep Ayında İbadetler 4

Mesaj  Admin Paz Ocak 22, 2023 10:10 pm

BU GECEYE AMAN DİKKAT

من احيا اول ليلة من رجب

.....Kim Recebi şerifin ilk gecesini ihya ederse ibadatu taatle geçirirse

لم يمت قلبه اذا ماتت القلوب

.....Kalblerin öldüğü zaman onun kalbi ölmez. ( İnsanlar dünyaya daldığı zaman gaflete büründüğü zaman onun kalbi zikire devam eder)
فصب الله الخير من فوق راسه صبا

.....Allah cc tüm hayırları başının üstünden (ayaklarına kadar) dökerde döker.

وخرج من ذنوبه كيوم ولدته امه

.....Günahlarından anasından doğduğu ilk günkü gibi (tertemiz yapıp)çıkarır.

و يشفع لسبعين الفا من اهل الخطايا قد استجب النار

.....Cehenneme girmesi vacib olan 70 bin kişiye şefaat etme izni verilir. (HADİSİ ŞERİF BUHARİ, MÜSLİM 235 EBU DAVUD NAFİLE İVADETLER)

👉Not: Tesbih namazı kılınabilir, istiğfar hatmi yapılabilir ( 1000 estağfurullah elazim ve etübü ileyk) Tam Nasuh tevbesi( geri dönüşü olmayan) ile Tevbe edip gece tehetcude kalkarak rabıta ve zikri kalbi yapıp oruca niyetlenilir.

GECEMİZ,
RECEBİ ŞERİFİMİZ
VE ÜÇ AYLARİMİZ MÜBÂREK OLSUN İNŞAALLAH

SELAM VE DUA İLE
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 4761
Kayıt tarihi : 12/01/09
Yaş : 50

https://moral.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz