baba oğul
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

10 KASIM ŞİİRLERİ

10 KASIM ŞİİRLERİ Empty Geri: 10 KASIM ŞİİRLERİ

Mesaj  Admin Çarş. Kas. 04, 2015 12:14 pm

Sayın Müdürüm, Değerli arkadaşlarım, Sevgili Öğrenciler,

Bilindiği üzere 77 yıl önce bugün, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu,  M. Kemal ******'ü kaybettik.Mustafa Kemal  ******  vatanına ve ulusuna  bağlı, vatan savunmasını her şeyin üzerinde tutan, millet sevgisine sahip, yaşarken ve öldükten sonra da maddi ve manevi tüm varlığını Türk milletine adayan bir devlet adamı ve komutandı. Onun en büyük ideali; Türk Ulusunun medeni ve refah seviyesi yüksek bir millet olarak varlığını sürdürmekti. Memleketin mutlaka çağdaş, uygar  olması onun için bir hayat davası idi. O düşüncelerinde asla hayalperest değildi.  Ona göre akıl ve mantığın halledemeyeceği iş yoktu.
     İnkılâpların temelinde  akıl ve mantık vardı. Bilim ve tekniğin hayatımıza hakim olmasını isterdi. ******  askeri ve siyasi alanlarda yepyeni yöntemler uygulayarak, o günün şartlarında önemli  işler başarmıştır. Bunlardan en önemlileri : Yeni bir ordunun kurulması,  düşmanın yurttan atılması, yeni bir devletin ve yönetim şeklinin kurulması, siyasi, toplumsal, ekonomik ve hukuki alanlarda yapılan çok sayıdaki devrimlerdir. Onun en önemli eseri Türkiye Cumhuriyeti'dir.
    Çanakkale savaşları sırasında düşman donanmasının nereden çıkarma yapabileceğini sezmesi, 2. Dünya Savaşını önceden tahmin etmesi, Hatay'ın Türkiye topraklarına katılması onun ileri görüşlülüğünün en belirgin örneğidir.
   "Yurtta barış, Dünyada Barış" sözünün sahibi olan ******, toprak büyütme heveslisi olmayan, mecbur kalınmadığı sürece savaşı cinayet olarak kabul eden bir liderdir. Çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkmayı hedef gösteren ******, eğitimle ve eğitimin milli olması ile de yakından ilgilenmiştir.Eğitim öğretim birliğini sağlamıştır.Tüm bu hizmetler ışığında Bakanlar kurulu, 11.11.1928 günü yaptığı toplantıda ******'e   Başöğretmenlik ünvanını verdi. ******  Milli Eğitimi güçsüz olan bir milletin gelişimini tamamlayamayacağını belirtmiştir. ******'e göre: "Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı,yüce bir toplum olarak yaşatır; ya da bir milleti esarete ve sefalete terk eder."
      Birgün ******'ün yolu bir köy okuluna düştü.Tek sınıflı okulda bir genç öğretmen ders veriyordu.
****** sınıfa girince,öğretmen kürsüsünü terk etti.
******:
-Hayır,yerinizde oturunuz ve dersinize devam ediniz, eğer izin verirseniz,biz de sizden faydalanmak isteriz.Sınıfa girdiği zaman,Cumhurbaşkanı bile öğretmenden sonra gelir."diyerek öğretmenin ne denli saygıdeğer bir şahsiyet olduğunu ifade etmiştir.
Kararlı,  ve kendinden emin bir kişiliğe sahip olan ******'e göre Türk milleti esir olarak yaşayamazdı. Yurdumuzun işgali üzerine 19 mayıs 1919 da Samsun'a giderek Kurtuluş Savaşı'nı başlattı. Kurtuluş Savaşı'nda parolası "Ya istiklâl, ya ölüm"dü.
      29 Ekim 1923 te Cumhuriyet ilan edildi.****** ilk cumhurbaşkanı seçildi.Cumhuriyetin ilanından sonra toplumsal hayatımızı derinden etkileyen yenilikler yaptı.
     Mücadeleci ve ulusuna güvenen ******, Amerikalı bir generale de bu konuda şunları söylemiştir: "...Bir millet, topyekûn kurtulmaya karar verir de harekete geçerse onun özgürlüğünü ve bağımsızlığını elde etmesini engelleyecek  bir güç dünyada yoktur."
      ******   çağını aşıp gelecek çağlara da ışık tutan bir insandır. Savaşta Türkiye'yi kurtaran, savaştan sonra da Türk milletini yenileyen bir önderdir. "Memleketine bir çok iyilikleri etmiş, "****** gibi insanlar, bir kuşak için doğmadıkları gibi bir devre için de doğmazlar. Onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerinin tarihinde hüküm sürecek insanlardır" . "Asırların pek nadir olarak yetiştirdiği  ******'ü, hayata veda edişinin 77. yılında  şükranla anıyoruz.  
Admin
Admin
Admin

https://moral.yetkin-forum.com

10 KASIM ŞİİRLERİ Empty 10 KASIM ŞİİRLERİ

Mesaj  Admin Çarş. Kas. 04, 2015 10:24 am

10 Kasımda ******

On Kasımda ******
Yurdundan ayrıldı
Bıraktı yurdu genç insanlara
Herkes tuttu sözünü, ******’e karşı

Her on Kasımda